Zdrowe przekąski dla aktywnych sportowców
Coś na ząb, coś pomiędzy, coś… No właśnie, “coś” jest obecne w diecie każdego z nas. Także osoby uprawiające konkretne dyscypliny lubią sięgnąć po jakiś smakołyk między posiłkami. Dziś przedstawiamy odpowiednie przekąski dla aktywnych sportowców. Proponowane desery wyróżniają się niską zawartością cukrów i tłuszczu, dzięki czemu mogą stanowić alternatywę dla popularnych na sklepowych półkach słodyczy.
Przygotuj to sam – ciasteczka i batony!
Najzdrowsze przekąski to te przygotowane samodzielnie. Aktywni sportowcy zazwyczaj zwracają uwagę na składniki, które ze sobą komponują, przygotowując desery i drugie śniadania. Ciasteczka owsiane czy orzechowe batony można przyrządzić we własnej kuchni. Wystarczą odpowiednie produkty, odrobina czasu i chęci. Wspomniane ciastka i batony są bogate w zdrowe tłuszcze i białko, dostarczają odpowiednią ilość kilokalorii (w przypadku orzechowych batoników, przy zastosowaniu odpowiednich proporcji składników, może być ich 3600!). Aktywni sportowcy lubią też smak batonów energetycznych. Oprócz orzechów i suszonych owoców dodają do nich pełnoziarniste płatki czy siemię lniane.
Smak prosto z natury – jak wykorzystać owoce i warzywa?
Wymieniając przekąski dla aktywnych sportowców, nie możemy zapominać o owocach i warzywach. Banany będą odpowiednie nie tylko dla skoczków narciarskich z wąsem. Ze względu na wysoką zawartość błonnika i potasu dużą popularnością w diecie dla aktywnych cieszą się cytrusy. Ulubionymi przekąskami osób regularnie trenujących są między innymi pomarańcze i grejpfruty. Ich zaletami są nie tylko smak, ale też możliwość wykorzystania do przyrządzania napojów czy smoothie.
Owoce sezonowe – truskawki czy jagody – są chętnie wybieranym dodatkiem do jogurtów naturalnych. Pomieszane ze sobą mango, brzoskwinia, banany czy kiwi będą stanowić pyszną sałatkę owocową, którą można zabrać na salę treningową. W pudełkach na posiłki trenujących widuje się także marchewki pokrojone w słupki czy pomidorki koktajlowe – idealne na jedno ugryzienie i szybką dawkę witamin.
Podjadaj… z głową!
Należy pamiętać, że rodzaj i ilość przekąsek spożywanych w ciągu dnia powinna być dopasowana do rodzaju treningu, wagi i wzrostu sportowca oraz jego zapotrzebowania kalorycznego. Warto więc skonsultować kwestię wyboru produktów z dietetykiem i/lub trenerem.