In Blog

Jaki trening najlepszy na spalanie tłuszczu?

Duża część osób, które zaczynają chodzić na siłownię, na celu ma przede wszystkim spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zaawansowani kulturyści również dążą do utrzymania niskiego poziomu tłuszczu przez cały czas, nie tylko podczas okresów “docinania”, czyli redukcji. Mnogość ćwiczeń, które można wykonywać w klubach sportowych może jednak powodować dezorientację. Jaki rodzaj treningu najlepiej wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej?

Metabolizm

Tempo spalania tkanki tłuszczowej nie zależy jedynie od diety i ilości wykonywanych ćwiczeń. Pewnie wielokrotnie spotkałeś się z osobami, które mogły jeść dużo i nie tyły, oraz z takimi, które, mimo starań miały duży problem ze zrzuceniem nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wiele zależy od naszego naturalnego metabolizmu, czyli ogółu reakcji chemicznych związanych z przemianami energii w ciele. Na metabolizm mają wpływ wszystkie czynności, jakie wykonujemy podczas dnia oraz długość i jakość snu. 

Rodzaje treningu

Rodzaj aktywności wybranej przez nas wpłynie znacząco na wygląd sylwetki. Inaczej wyglądają kulturyści, inaczej lekkoatleci, a jeszcze inaczej osoby uprawiające crossfit. Treningi dzielą się na trzy podstawowe rodzaje:

  • Trening siłowy, będący rodzajem aktywności beztlenowej. Jego zadaniem jest ogólny rozwój siły i masy mięśniowej, a także wzmocnienie ścięgien i więzadeł. Jest bardzo wyczerpujący i może mocno poprawić przemianę materii. Co więcej, ogólne treningi siłowe przygotowują też do wykonywania innych dyscyplin.
  • Treningi interwałowe to również aktywność beztlenowa. Polega na zmienności tempa wykonywanych ćwiczeń. Zazwyczaj treningi są intensywne i krótkie. Mogą trwać od 5 do 25 minut i zaleca się je wykonywać od 2 do 5 razy w tygodniu. Wpływają mocno na szybkość przemiany materii. Nie powinno się przesadzać z nadmiarem treningów interwałowych, ponieważ mogą nadmiernie pobudzić układ nerwowy i spowodować spadki nastroju oraz ograniczyć zdolność do regeneracji.
  • Treningi aerobowe to z kolei forma aktywności tlenowej. Są to zazwyczaj lekkie, długo wykonywane ćwiczenia, np. bieg na bieżni. Nie obciążają one układu nerwowego, dlatego można je wykonywać codziennie, jednak nie “podkręcą” szybkości metabolizmu tak szybko jak siłownia lub interwały.

Jaki trening wybrać?

Badania na grupie osób, odżywiających się tą samą dietą, wykazały, że najmocniej na metabolizm wpływa trening siłowy, natomiast najsłabiej – aerobowy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się skupić jedynie na siłowni. Najlepsze ogólne wyniki obserwowało się u osób, które łączyły wszystkie trzy rodzaje ćwiczeń. Daje to dużą elastyczność i pozwala ćwiczyć praktycznie codziennie bez nadmiernego obciążenia organizmu oraz tych samych mięśni i stawów.