In Blog

CZY SPORT JEST SZKODLIWY?

Nie od dziś wiadomo, że ,,sport to zdrowie!” To zdanie na pewno każdy z nas w życiu usłyszał wiele razy. Jest ono w zupełności prawdziwe, ale kiedy sportowy tryb życia zaczyna szkodzić zdrowiu?

CZY SPORT TO SAMO ZDROWIE?

Oczywiście sportowy tryb życia jest zdrowy. Stawiając na umiarkowaną aktywność fizyczną jesteś w stanie poprawić swoje samopoczucie i wygląd sylwetki. Jednakże trzeba znać granice pomiędzy zdrową i odpowiednio zbilansowaną aktywnością fizyczną, a doprowadzaniem organizmu do wykończenia.

Sport jest niezbędny dla każdego człowieka, jest profilaktyką wielu chorób cywilizacyjnych (miażdżyca, otyłość, cukrzyca) i ich powikłań. Jedną z podstawowych korzyści, jaką daje nam sport, jest mniejsze prawdopodobieństwo zapadnięcia na wiele chorób. Aktywność fizyczna:

Jedną z podstawowych korzyści, jaką daje nam sport, jest mniejsze prawdopodobieństwo zapadnięcia na wiele chorób. Aktywność fizyczna:

–  powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi,
– reguluje przemianę materii,
– obniża ryzyko powstawania zaburzeń sercowo-naczyniowych,
– obniża ciśnienie krwi,
– zapobiega osteoporozie,
– wzmacnia system immunologiczny.

CZY NADMIERNY SPORT MOŻE ZASZKODZIĆ?

Sport uprawiany wyczynowo bardzo często polega na eksploatowaniu organizmu do granic jego możliwości, a często wręcz poza jego możliwości. I nawet jeśli w trakcie sportowych aktywności uda się uniknąć poważniejszej kontuzji, to często w późniejszym okresie, już po zakończeniu kariery sportowcowi zdarzają sytuacje, które prowadzą do upośledzenia funkcji ruchu.

Nieodpowiednio dobrany trening , forsowanie się  (np. zbyt duże obciążenia treningowe, dystans) przeciążenie mięśni, stawów lub kręgosłupa. Stosowanie dopingu w jakiejkolwiek formie w celu rozbudowania tkanki mięśniowej i zredukowania tkanki tłuszczowej (doping farmakologiczny, sterydy, hormony, odżywki, suplementy) tutaj dochodzi do wielu powikłań ( kardiomiopatia przerostowa, anomalie naczyń wieńcowych, uszkodzenia organów nerki czy wątroby, wzrost ciśnienia tętniczego).

Sport jest niezbędny dla każdego człowieka, jest profilaktyką wielu chorób cywilizacyjnych (miażdżyca, otyłość, cukrzyca) i ich powikłań.
Aktywność fizyczna jest formą terapii kiedy mówimy o rehabilitacji, czyli o przywracaniu sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej również zawodowej, utraconej wskutek schorzeń i urazów, przez stosowanie działań usprawniających i terapeutycznych.

Na przykład jeśli dojdzie do kontuzji barku przy ćwiczeniach możemy zastosować rehabilitację leczniczą pod okiem rehabilitanta.

KIEDY NALEŻY POWIEDZIEĆ STOP?

Każdy organizm jest inny i inną dawkę wysiłku może znieść. Jednak gdy zauważysz, że: cierpisz na bezsenność, nie osiągasz progresu, jesteś rozdrażniony, potrzebujesz więcej czasu na regeneracje. Natychmiast przystopuj! To są pierwsze objawy sprzeciwu organizmu.