In Blog

Biała koszula – jak nosić do garnituru i jeansów?

Biała koszula to bez wątpienia klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody. Niegdyś stosowana głównie do garnituru na oficjalne okazje. Teraz jednak wraz z wieloma nowymi krojami potrafi być również bardzo uniwersalna – powinniśmy jednak pamiętać, by jednej i tej samej koszuli nie traktować jako tę do garnituru, jak i tę do jeansów. Koszule potrafią się bowiem różnić takimi detalami jak kołnierzyk, wygląd guzików czy właśnie wspomniany krój. Przekonajmy się zatem jak dobierać białą koszulę, by bez względu na stylizację czuć się w niej dobrze i wyglądać jak najlepiej.

Jakie mamy rodzaje białej koszuli?

W gruncie rzeczy, białe koszule możemy podzielić na trzy główne grupy. Pierwszą z nich są koszule formalne, drugą półformalne, z kolei trzecią casualowe. Posiadają każdą z nich, możemy wręcz żonglować stylizacjami i zawsze wyglądać dobrze. Poniżej postaramy się Wam scharakteryzować pokrótce każdy z rodzajów, tak byście mogli następnie idealnie dobrać koszulę czy to do garnituru, casualowej marynarki, czy też do jeansów i sportowych butów.

  • Koszule formalne

Są to najbardziej eleganckie i klasyczne modele, które posiadają mankiety zapinane na spinki oraz są wykończone krytą plisą guzikową. Mogą się różnić z kolei rodzajem kołnierzyka. Jeśli koszula będzie przeznaczona do noszenia jej z muchą, to otrzymamy kołnierzyk klasyczny, jeśli z kolei chcemy do niej przywdziać krawat, to wówczas musimy zakupić tę z kołnierzykiem włoskim. Ten rodzaj koszuli występuje tylko z długim rękawem i najlepiej zakładać ją do garniturów wieczorowych, smokingu lub fraka.

 

  • Koszule półformalne

Są one chyba najczęściej spotykane na ulicy, ponieważ od tzw. biedy „obskoczymy” w nich zarówno oficjalne spotkanie w garniturze, jak i luźną kolację z rodziną czy partnerami biznesowymi. Najczęściej nie posiada on jednak ani mankietów zapinanych na spinki, ani też wykończenia plisą guzikową. Podobnie jednak jak białe koszule formalne, tak i te półformalne powinny zachować długi rękaw, który ewentualnie możemy podwinąć, jeśli oczywiście nie zakładamy na nią marynarki ani tym bardziej garnituru.

 

  • Koszule casualowe

Najbardziej „luźne” białe koszule, jakie występują obecnie na rynku. Przeznaczone są one do jeansów czy casualowej marynarki. Nie powinniśmy do tego typu koszuli zakładać już ani muchy, ani krawata. Co ważne, mogą być one wykonane z wielu rodzajów materiału, a nie tylko z bawełny, a także mogą występować w odmianie z krótkim rękawem.

 

Białe koszule do jeansów i casualowych stylizacji

Jak już wspomnieliśmy obecna moda zdecydowanie pozwala nam na łączenie białej koszuli z casualową stylizacją w formie jeansów, codziennej marynarki, a nawet sportowego obuwia! Powinniśmy jednak wówczas pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze powinna być ona zakończona kołnierzykiem typu buton down. Po drugie pod żadnym pozorem nie zakładajmy do niej krawata ani muchy, a po trzecie z powodzeniem możemy podwinąć sobie w takiej koszuli rękawy, co również będzie się bardzo dobrze komponowało z całością casualowej stylizacji.