In Blog

Jakie spodnie wybrać na siłownię?

Strój na siłownię to nie strój na WF w szkole. Jego elementy muszą być dostosowane tak, żeby jak najbardziej ułatwiać i uprzyjemniać trening. Szczególnie spodnie są tematem kontrowersyjnym, bo jeszcze niedawno trudno było wyobrazić sobie “siłownianego pakera” w legginsach. Kojarzyli się oni raczej z porozciąganymi, wielkimi dresami. Czy legginsy to tylko krzyk mody? Czy krótkie, luźne dresy to jednak najlepszy rodzaj spodenek na siłownię? A może to nowa szkoła kulturystów ma w tej kwestii rację?

Materiał

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad krojem i długością spodni, musisz zdać sobie sprawę z jednej rzeczy. Bawełna, choć mówi się, że jest oddychająca, nie jest najlepszym materiałem do produkcji odzieży sportowej. Wszystko dlatego, że nie odprowadza ona dobrze potu, który wsiąka w tkaninę i tworzy tzw. ścianę zimna – każdy, kto kiedyś spocił się w bluzie, a potem wyszedł w niej na niższą temperaturę, wie o co chodzi. Konsekwencje? Niski poziom higieny, choroba i nieestetyczny wygląd ubrań.

Wybierając spodnie na trening, zdecyduj się raczej na takie z tkaniny sztucznej (np. poliestru), inaczej nazywanej techniczną. Ten materiał doskonale poradzi sobie z odparowaniem potu, działając również termoaktywnie, przez co pomoże utrzymać właściwą temperaturę organizmu przez cały czas trwania treningu. Spodnie z syntetycznego materiału mają również inną zaletę – bardzo szybko schną, dlatego będziesz mógł je wyprać praktycznie przed każdym treningiem, żeby zawsze cieszyć się świeżością i higieną. Materiał syntetyczny jest również bardziej odporny na spieranie od bawełny.

Długość i krój

Wiesz już, że chcesz raczej unikać ćwiczenia w grubych, bawełnianych dresach. Spodnie do ćwiczeń dobierz więc zgodnie z warunkami, przeznaczeniem i własną wygodą. Na ciepłe dni wybierz szorty lub krótkie spodenki, szczególnie jeśli lubisz wtedy ćwiczyć na dworze. Jeśli klub sportowy, do którego uczęszczasz, dba o utrzymanie odpowiedniej temperatury, to i tam będziesz mógł z powodzeniem ćwiczyć w szortach. Szczególnie ważne będzie to podczas dnia, w którym ćwiczysz nogi, ponieważ w krótkich spodenkach możesz cały czas monitorować pracę mięśni na treningu.

Jeśli natomiast często wykonujesz ćwiczenia w klęku lub lubisz po prostu obcisłe rzeczy, zdecyduj się na legginsy sportowe. Pozwolą one uniknąć uszkodzenia nóg, będą odprowadzać pot, a struktura z płaskimi szwami lub bezszwowa pozwoli poczuć się tak, jakbyśmy nie mieli nic na sobie – legginsy dla osoby ćwiczącej stają się często w zasadzie drugą skórą. Pamiętaj tylko o tym, żeby wybrać odpowiedni model – tkanina nie powinna być zbyt cienka, ponieważ wtedy ryzykujesz nadmiernym prześwitywaniem pewnych partii, a nikt raczej nie lubi podziwiać wyboru bielizny współtrenujących. Jeśli w legginsach czujesz się dobrze, ale krępuje Cię właśnie ten aspekt, to zawsze możesz wyposażyć się w spodenki 2 w 1, będące połączeniem przewiewnych szortów i przylegających legginsów.