In Blog

Czarna koszula – co do niej założyć?

Czarna koszula to bez wątpienia klasyk dla każdego mężczyzny. Dodaje nam ona elegancji, prezencji, prestiżu i klasy. Niestety, wbrew pozorom nie jest jednak łatwa w stylizacji i często popełniamy błędy, zakładając ją do nieprawidłowych innych części garderoby. Dlatego też poniżej postaramy się Wam podpowiedzieć, co warto założyć do czarnej koszuli, by całość dobrze współgrała i byśmy ustrzegli się podstawowych, modowych błędów.

Kiedy w ogóle powinniśmy założyć czarną koszulę?

Mimo że czerń jest oznaką prestiżu i elegancji, to czarne koszule są z reguły nieco mniej formalne od tych białych, dlatego też powinniśmy ich unikać w zestawieniu ze smokingami czy też klasycznymi, wieczorowymi garniturami. Wyjątkiem jest strój typu black tie, który często możemy zaobserwować wśród światowych gwiazd, wychodzących na czerwony dywan. Wówczas cały outfit jest czarny, wraz ze spodniami, marynarką, pantoflami, a czasami nawet kamizelką. Niemniej jednak czarna koszula najlepiej będzie pasować w przypadku nie aż tak formalnych spotkań. Randka, kolacja czy spotkanie rodzinne – to są idealne okoliczności, byśmy założyli czarną koszulę, połączoną oczywiście z odpowiednimi częściami garderoby.

Jakie spodnie sprawdzą się w zestawieniu z czarną koszulą?

Tu wybór mamy bardzo duży. Jako że czarna koszula świetnie współgra w zestawieniach casualowych oraz smart casualowych, to też spokojnie możemy ją połączyć z klasycznymi jeansami bez przetarć, bawełnianymi chinosami w kolorze czarnym, szarym lub brązowym, czy też ze spodniami od dziennego garnituru w kolorze czarnym czy grafitowym. W tym przypadku nie popełnimy faux pas nawet jeśli założymy garniturowe spodnie w kolorze szarym z kratą. Jak już wspomnieliśmy, pamiętajmy, że poza formalnością ważny jest również dobór kolorów. Dlatego też koszulę w kolorze czarnym warto zestawiać z innymi klasycznymi i stonowanymi kolorami. Unikajmy jednak bieli, ponieważ wówczas kontrast jest zbyt mocny i będziemy wyglądać wręcz komicznie.

Co poza spodniami?

Oczywiście na koszuli i spodniach nasz wyjściowy outfit się nie kończy. Ważne są również buty i marynarka. Jeśli chodzi o buty to tu wybór mamy naprawdę spory, choć wiele będzie zależało również od spodni, jakie wybraliśmy. Uniwersalne będą bez wątpienia brogsy czy sztyblety (w porze jesienno-zimowej), jednakże latem z powodzeniem sprawdzą się również mokasyny czy loafersy. Tu jednak również ważny jest kolor. Unikajmy kontrowersyjnych barw i trzymajmy się najlepiej czerni, ewentualnie brązu.

Co do marynarki – tu najlepiej sprawdzi się marynarka casualowa lub ta od letniego garnituru (możemy, chociażby założyć cały grafitowy garnitur). Innym wyborem może być jeszcze wełniany lub bawełniany kardigan, który będzie idealnym wyborem na co dzień czy na obiad.

Czy do czarnej koszuli zakładać krawat?

Tu odpowiedź nie jest prosta i w dużej mierze zależy od okazji oraz od nas samych. Jedno jest jednak pewne – krawat w żadnej stylizacji z czarną koszulą nie jest koniecznością. Co więcej, często nie jest wręcz wskazany. Jeśli wybierzemy zestaw stricte casualowy lub smart casualowy to nie powinniśmy zakładać krawata. Jednakże w przypadku, gdy założymy dzienny garnitur, wybór będzie należał do nas. Pamiętajmy jednak, by nie był on zbyt jasny i nie powodował zbyt silnego kontrastu z koszulą.