In Blog

Elegancja to podstawa – Jak wybrać męskie buty wizytowe?

Dobrze dopasowane buty do garnituru to podstawa każdego mężczyzny. Są one też swego rodzaju wizytówką i niezbędnym elementem w garderobie eleganckiego faceta. Skórzane pantofle czy półbuty, dobrze wykonane i zakonserwowane to bowiem niezastąpiona stylizacja w wielu przypadkach, począwszy od formalnych wyjść, przez biznesowe spotkania, po codzienne wyjścia.

Eleganckie buty to tzw. must have w męskiej szafie!

Jak już w dużym skrócie wspomnieliśmy, eleganckie męskie buty to coś, co koniecznie powinieneś posiadać mężczyzna i to większej ilości, aniżeli jedna para. Istnieje bowiem obecnie wiele modeli oraz krojów, które wyróżnia inne wykończenie i różny stopień formalności. Te aspekty z kolei decydują o tym, jakie buty będą najlepszym rozwiązaniem na daną okazję. Wiele zależy również o tego, co założymy poza butami. Jeśli naszym wyborem będzie garnitur ślubny to najlepszym wyborem będą klasyczne i niezastąpione Oksfordy. Jeśli jednak wybieramy garnitur biznesowy czy oddzielnie marynarkę i spodnie to warto zastanowić się nad nowoczesnymi monkami czy praktycznymi brogsy’ami. Duże znaczenie oczywiście ma również kolor oraz materiał butów. Na co więc postawić? Na skórę licową, zamsz, kolory klasyczne czy może nieco eksperymentalne? O tym przekonasz się, czytając dalszą część mini poradnika.

Jaki model, do jakiej stylizacji wybrać?

Oczywiście najbardziej klasycznym i popularnym modelem skórzanych butów męskich są oksfordy. Są znane w męskiej modzie od stuleci i jak sama nazwa wskazuje, mają duży związek z uniwersytetem w Oxfordzie. To właśnie tak ten rodzaj obuwia zyskał największą popularność i zapoczątkował nową modę, która na dobrą sprawę trwa po dziś dzień. Obecne oksfordy oczywiście nieco różnią się od tych pierwotnych, ale nadal uchodzą za szczyt męskiej elegancji. W dużym skrócie, są to buty sznurowane, które charakteryzuje przede wszystkim zamknięta obłożyna, czyli fragment materiału, który jest wszywany pod spód przyszwy. Podeszwa w oksfordach jest z kolei smukła. Idealnie pasują one do garnituru ślubnego, fraka czy smokingu. Sprawdzą się na ważnych uroczystościach, szczególnie w kolorze czarnym, choć równie modne są w kolorze brązowym, a także w ostatnich latach – bordowym. Klasyczna wersja oksfordów oczywiście pozbawiona jest wszelkich zdobień, dziurek czy przeszyć – dzięki temu też wyglądają one elegancko i bardzo zgrabnie na nodze.

Oczywiście nie na samych oksfordach kończy się świat eleganckich, męskich butów. Inną bardzo ciekawą propozycją są derby, czyli eleganckie, sznurowane bółbuty. Główną różnicą względem Oksfordów jest fakt, że mają one otwartą obłożynę, przez co są nieco mniej zgrabne i nie aż tak formalne. Niemniej jednak i tak możemy je przywdziać praktycznie do każdej stylizacji i będziemy mieli pewność, że zaprezentujemy się bardzo elegancko. Derby, tak jak i oksfordy nie posiadają zbędnych dodatków i ozdób.

W ostatnich latach męska moda została ożywiona również poprzez monki i brogsy. Pierwsze z nich to bardzo stylowa alternatywa dla dobrze znanych mokasynów. Wyróżniają je klamrowe zapięcia i smukły kształt, co czyni je bardziej elegancką i formalną wersją mokasyn. Możemy je założyć do garnituru, ale również do eleganckiej marynarki. Brogsy z kolei są modelem sznurowanym, a ich charakterystyczną cechą jest dekoracyjne dziurkowanie. Poprzez to spada jednak ich stopień formalności i czyni je idealnym rozwiązaniem, kiedy chcemy połączyć nasz codzienny luz z dozą elegancji. Świetnie pasują do codziennych, niezobowiązujących garniturów, ale również do marynarek i chinosów.

Kolor butów, a garnitur. Jak to połączyć?

Wybór odpowiedniego rodzaju obuwia, ale jego kolor to nie mniej ważna decyzja. Idealnie dobrany kolor butów to koloru garnituru to bardzo ważna kwestia, której pod żadnym pozorem nie powinniśmy zaniedbać. Zacznijmy zatem od podstawy, czyli czarnego garnituru – w przypadku oficjalnych okazji, towarzystwo czarnych butów wizytowych to wręcz konieczność. Najlepiej jeśli będą to oksfordy, ale derby również są akceptowalne. Inne połączenie nie będzie zbyt dobrze odebrane, a użycie innego koloru butów da niestety wrażenie niedospasowania i zatrze każde dobre wrażenie. Czarne buty to zresztą najbardziej uniwersalny wybór, które praktycznie nigdy nas nie zawiedzie i nawet jeśli w którymś przypadku lepszym wyborem byłby inny kolor to i tak czarne eleganckie buty nie będą odebrane jako coś nieprzyzwoitego. Co zatem z butami brązowymi, bordowymi czy granatowymi? Oczywiście też ich z powodzeniem użyjemy. Sprawdzą się świetnie w kompozycjach o średniej formalności. Bardzo dobrze współgrają z jasnymi, letnimi garniturami, ale również odnajdą się z powodzeniem w przypadku marynarek czy jeansowych spodni, które połączymy z koszulą  i ewentualnie marynarką.