In Blog

Czy warzywa są ważne w diecie sportowca?

Czy warzywa są ważne w diecie sportowca? Teraz gdy zewsząd zalewa nas fala przeróżnych suplementów zawierających witaminy i minerały, a szybkie życie motywuje nas do korzystania z usług fast foodów, jedzenie warzyw odchodzi w zapomnienie. A przecież w warzywach znajdziesz to, czego nie zawiera żaden suplement! Błonnik, flawonoidy czy substancje wspomagające wchłanianie się witamin – to właśnie przewaga warzyw!

Co siedzi w warzywach?

Warzywa i owoce to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, jednak to te pierwsze zaleca się jeść częściej. Dlaczego? Otóż warzywa zawierają mniejsze ilości prostych cukrów, nie prowadzą do zachwiań glikemii w organizmie. To w nich znajdziemy także przeciwutleniacze, inaczej nazywane antyoksydantami – a mają one naprawdę zbawienne działanie na organizm. Szczególnie jeśli lubisz sobie zrobić cheat day – pójść na grilla, do restauracji fast food czy wypić chłodne drinki w upalne dni – ryzykujesz przyjmowaniem nadmiernej ilości oksydantów. To cząsteczki, których budowa wpływa bezpośrednio na budowę tkanek i DNA, mogąc w efekcie przyspieszać proces starzenia czy wywoływać zmiany nowotworowe. Spożywając zalecane ilości warzyw, z łatwością uchronisz się przed oksydantami. Jeśli masz problemy ze skórą lub paznokciami, warzywa również będą lepszym remedium niż popularne suplementy. Wystarczy szpinak, papryka czy jarmuż i możesz być pewny, że kondycja organizmu się poprawi!

Jak i ile?

Zalecaną powszechnie dawką warzyw i owoców w ciągu dnia jest od ok. 400 do 500 gram. Zaleca się podzielenie dawki na 5 porcji, z czego 3 powinny być warzywne. Wydaje się, że to dużo, jednak warzywa przyjmować można na przeróżne sposoby. Nikt nie każe ci przecież jeść surowego ogórka! Przetwory i soki warzywne zawierają duże ilości potrzebnych składników, warto jedynie zwrócić przed zakupem uwagę na skład. Najlepsze produkty nie zawierają niepotrzebnych konserwantów i są bogate w minerały i witaminy. Jeśli nie lubisz produktów surowych, możesz zawsze włączyć je do dań. Obiadowa pasta z awokado i pomidora zamiast sosu spaghetti ze sklepu może nie tylko okazać się alternatywą zdrowszą, ale i smaczniejszą!

Dla osób, które preferują treningi siłowe, idealnym zastępstwem ciężkostrawnych mięs mogą być warzywa strączkowe. Produkty odzwierzęce, choć zawierają duże ilości białka, powodują też gromadzenie się cholesterolu i wolnych rodników. Warzywa strączkowe to białko w lżejszej i łatwiej przyswajalnej postaci – z dodatkowymi minerałami i witaminami.

Waga warzyw

Warzywa to nieodłączna część diety sportowca. Bez nich niemożliwe jest osiągnięcie jakichkolwiek zadowalających wyników, ponieważ nie dostarczanie odpowiedniej ilości naturalnych składników zawartych w warzywach, prędzej czy później skutkować będzie chorobami i schorzeniami. Pamiętaj, żeby w swoje posiłki zawsze wplatać elementy roślinne i nie zapominać o tym, że są w rozwoju masy mięśniowej równie ważne co mięso czy suplementy.