In Blog

Kreatyna – nie jedno ma imię

Kreatyna to jedna z najczęściej stosowanych substancji w suplementacji kulturystycznej. Jest to jedna z najlepiej przebadanych, zupełnie naturalnych odżywek i jej użytkowanie nie niesie ze sobą praktycznie żadnych skutków ubocznych. Kreatyna jest niezwykle łatwo przyswajalna, zarówno przez swój chemiczny skład, jak i to, że jest dostępna na rynku w wielu formach – występuje m.in. jako proszek, gotowy płyn czy tabletki. Dobór odpowiedniego rodzaju kreatyny może być więc trudnym zadaniem, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę ze sportem i suplementacją. Wiele preparatów zawiera dodatkowe składniki, które poprawiają wchłanianie czy minimalizują efekty uboczne. Jaka kreatyna będzie więc odpowiednia dla Ciebie? 

Dlaczego kreatyna? 

Już w latach 90 XX wieku odnotowano wzrost popularności kreatyny. Uznawana była za naturalny suplement pozwalający na szybszą budowę masy ciała oraz wpływający na zdolności regeneracyjne i wyniki sportowe. Do dziś popularne są dwie najstarsze odmiany kreatyny – monohydrat i jabłczan. Jest ona również łatwiejsza w przyjmowaniu niż np. białko czy gainer. Nie jest kaloryczna, nie powoduje problemów gastrycznych, nie trzeba jej nawet pić – wystarczy przyjąć kapsułkę. Nowoczesnymi rozwiązaniami producenci próbują też poprawić działanie kreatyny, dodając do preparatów inne substancje. Jaki rodzaj kreatyny w takim razie wybrać? I czy jest w ogóle jakaś różnica?

Rodzaje suplementów kreatynowych.

Kreatyna naturalnie występuje w tkance mięśniowej człowieka. Jej głównym zadaniem jest magazynowanie energii w komórkach mięśniowych, tak, żeby móc ją nagle wyzwolić. Dzięki temu kreatyna prowadzi do wzrostu siły i wytrzymałości mięśni, do tego może być pomocna w walce z nadmiarem tłuszczu. Najczęściej spotykanymi rodzajami tej substancji są: 

  • Monohydrat kreatyny, który jest połączeniem cząsteczki kreatyny i cząsteczki wody. To najbardziej podstawowa i najczęściej polecana początkującym sportowcom forma. Dzięki wysokiej biodostępności nie obciąża metabolizmu i jest bardzo uniwersalna.

  • Jabłczan kreatyny wynika z połączenia cząsteczki z cząsteczkami kwasu jabłkowego. Taka forma jest delikatniejsza dla organizmu niż monohydrat, jest też bardziej stabilna chemicznie i lepiej rozpuszcza się w wodzie. Sam jabłczan również uczestniczy w przemianach energetycznych, więc doskonale dopełnia kreatynę, jednak używanie tego rodzaju suplementów wywołuje mniej spektakularne skutki przyrostu masy. Jabłczan kreatyny zapobiega też retencji, czyli nadmiernemu odkładaniu się wody w organizmie.

  • Cytrynian kreatyny, inaczej nazywany pirogronianem, również jest stabilny i łatwo przyswajalny. Molekuła powstaje z połączenia monohydratu i kwasu cytrynowego. Sam kwas wspomaga regenerację mięśni, a suplement uważany jest za jeden z bardziej skutecznych.

  • Chlorowodorek kreatyny jest niezwykle skoncentrowaną postacią. Zaletą chlorowodorku jest to, że można go stosować w mniejszych dawkach z równie wysoką skutecznością – nie ulega on przemianie w nieaktywną formę kreatyny, czyli kreatyninę. 
  • Kre-alkalyn, inaczej nazywany buforowanym monohydratem kreatyny, to specjalna opatentowana formuła kreatynowa. Dzięki obróbce chemicznej (buforowaniu) Kre-alkalyn również nie ulega przemianie w kreatyninę, a co za tym idzie, jest bardziej skuteczny w mniejszych dawkach.

Czy stosować kreatynę?

Jeśli w Twoim życiu na stałe gości wysiłek fizyczny, warto sięgnąć po kreatynę. Wspomaga ona  wzrost i regenerację mięśni, poprawia nawet tzw. “pompę” po treningu – a to oznacza lepsze odżywienie komórek. Kreatyna jest łatwo przyswajalna, jednak trzeba uważać na nadmierne odkładanie się wody w organizmie i wpływ monohydratu na układ pokarmowy. Zanim wybierzemy odżywkę, warto też sprawdzić opinie na temat jej skuteczności. Niektóre “innowacyjne” preparaty to tylko marketingowy wymysł. Niemniej jednak, nawet w podstawowych formach, kreatyna to skuteczny i bezpieczny suplement, który śmiało można przyjmować regularnie.