In Blog

Jakie błędy popełniamy przy odchudzaniu?

Odchudzanie nie jest prostą sprawą. Wiedzą o tym szczególnie Ci, którzy bezskutecznie próbowali zrzucać zbędne kilogramy. Wielu osobom, zarówno walczącym z nadwagą, jak i tym, którzy takiego problemu nigdy nie doświadczyli wydaje się, że samo ograniczenie ilości spożywanych kalorii przyczyni się do upragnionego spadku wagi. Niestety – w grę wchodzą jeszcze czynniki psychiczne oraz fizjologiczne, które są inne u każdego człowieka. Jak więc skutecznie wziąć się za odchudzanie? Jakich błędów unikać?

Najczęstsze błędy

Żadna popularna “dieta cud” nie przynosi równomiernych, w pełni zadowalających efektów. Ważniejsze jest nastawienie i skrupulatność oraz odpowiednie dobranie sposobu odchudzania. Jeśli chodzi o dietę, to musi ona być, przede wszystkim, zróżnicowana. Jedzenie cały czas tych samych produktów nie wpłynie dobrze na sylwetkę i stan zdrowia, nawet jeśli faktycznie zostanie zachowany niższy bilans kaloryczny. Brakować będzie jednak zróżnicowanych składników odżywczych znajdujących się w wykluczonych produktach. W najgorszych przypadkach może to prowadzić do poważnych chorób przewlekłych, zaburzeń metabolicznych i osłabienia odporności.

Diety gwałtownie ograniczające spożycie większych ilości kalorii również mogą nie zdać egzaminu. Nagłe zachwianie równowagi organizmu może prowadzić do osłabienia, a także tzw. efektu jojo. Zdrowe jedzenie zawsze odznacza się regularnością, zarówno na co dzień, jak i przy wprowadzaniu długotrwałych zmian. Pamiętaj, że należy trzymać się wyznaczonego bilansu kalorycznego. Częste przekraczanie go o nawet 200 kcal może uniemożliwić schudnięcie. 

Dieta a ćwiczenia

Nawet najlepsza dieta nie przyniesie pożądanych skutków jeśli nie będzie wspierana ćwiczeniami. Często wydaje się, że codzienne prace i aktywności dostarczają odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, jednak sprzątanie czy spacer nie nadwyrężają organizmu i nie przyczyniają się do spadku wagi. Chcesz zacząć spalać tłuszcz? Udaj się na siłownię, basen lub pobiegaj. Nie tylko spalisz zbędne kalorie i wymodelujesz sylwetkę, ale pobudzisz też metabolizm i ośrodek nagrody w mózgu, wrócając do domu z uśmiechem!

Mało a często

Ile razy słyszałeś już, że mniejsze posiłki wiele razy w ciągu dnia są lepsze niż 3 bardzo obfite? To wszystko prawda, ale kalorie z tych małych przekąsek również mogą się jednak sumować w całkiem sporą liczbę, szczególnie jeśli nie będziemy spożywali ich z głową. Co bowiem z tego, że zjedliśmy mniejszy, zdrowy obiad, skoro przegryziemy go garścią chrupków i piwem od męża/żony? Co więcej – nawet te rzekomo zdrowe posiłki mogą tak naprawdę być niezwykle kaloryczne. Dwa kawałki ciemnego chleba z szynką to ok. 450 kcal, natomiast owsianka z bananem i orzechami to nawet ponad 600! 

Inną sprawą są produkty light – które często z lekkością nie mają nic wspólnego. Mimo tego wybieramy je, ponieważ kuszą z półek, informując o takim samym smaku, przy zerowej zawartości tłuszczu. Oznacza to często większą ilość cukrów lub innych wypełniaczy. Dlatego pamiętaj, że podstawą dobrej diety jest wiedza – zapoznawaj się ze składami produktów, a jeśli nie masz czasu – udaj się do specjalisty dietetyka, który rozpisze indywidualny jadłospis specjalnie dla Ciebie.