In Blog

Jak wybrać odpowiednią koszulę do danej sylwetki?

Koszula to bez wątpienia nieodzowny element męskiej garderoby. Założymy się, że każdy mężczyzna w swojej szafie posiada przynajmniej kilka różnego rodzaju koszul. Niestety, często finalnie do wyjścia nadaje się tylko ich niewielka część, ponieważ połowa ma już niemodny krój, a jeszcze inne są albo za małe, albo za duże. Dlatego też zachęcamy każdego z Was do zrobienia małej inwentaryzacji w swojej garderobie. By jednak zrobić to z głową, poniżej przedstawimy kilka najczęściej spotykanych krojów koszul oraz doradzimy, który sprawdzi się w jakiej sytuacji i do jakiej sylwetki będzie najlepiej pasował.

Jaki krój wybrać?

Obecnie w sklepach najczęściej spotkamy trzy główne kroje męskich koszul. Mowa tu oczywiście o slim fit, regular fit oraz relaxed. Każdy z tych fasonów wyróżnia się czymś wyjątkowym i będzie pasował innemu mężczyźnie.

Modele slim fit sprawdzą się przede wszystkim na smukłych i szczupłych mężczyznach, ponieważ podkreślają sylwetkę i ją taliują. Dlatego też jeśli mamy trochę za dużo ciała, to niestety będzie się ono „wylewało”.

Drugim przykładem jest regular fit, który trafia do szerszego grona mężczyzn. Jest to bowiem klasyczny krój, bez wcięcia w talii. Tego typu koszule układają się dobrze praktycznie każdym mężczyźnie, choć tym szczupłym proponujemy jednak bardziej koszule slim fit.

Na koniec kilka słów o kroju relaxed, który występuje coraz rzadziej, ale jednak nadal możemy go spotkać. Jest on przeznaczony głównie dla mężczyzn „plus size”, którzy nie mieszczą się w regularne koszule i chcą ukryć swoje niedoskonałości.

A co z rozmiarem?

Standardową rozmiarówką, jeśli chodzi o koszule męskie jest ta od S do XL/XXL. Innym sposobem, bardziej szczegółowym i lepszym dla osób, które są niewysokie, ale mają większy brzuszek, lub odwrotnie, są wysokie, ale szczupłe jest rozmiarówka dwuwymiarowa. Wówczas na metce mamy podają szerokość kołnierzyka oraz długość koszuli.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wybierając rozmiar koszuli? Przede wszystkim zapnijmy górny guzik i sprawdźmy, czy jesteśmy w stanie swobodnie oddychać. Druga kwestia to szew łączący barki i rękawy. Powinien on w naturalny sposób wskazywać łączenie barków oraz ramienia. Bardzo często bowiem spotykamy się z sytuacjami, gdzie mężczyźni naszą zbyt szerokie albo zbyt wąskie koszule co wygląda bardzo nieestetycznie.

Bardzo dokładnie możemy również wybrać koszulę jeśli jej rozmiar jest podawany, chociażby w taki sposób: 42/182-188. Pierwsza wartość oznacza bowiem długość kołnierzyka, z kolei druga przewiduje jaki wzrost powinniśmy mieć, by najlepiej się czuć w danej koszuli.

Zwracajmy uwagę na kołnierzyki

Na koniec musimy również wspomnieć o kołnierzykach, ponieważ bardzo łatwo możemy popełnić błąd, zakładając formalną koszulę do nieformalnej stylizacji i odwrotnie. Dlatego też kołnierzyk prosty typu kent jest najczęściej spotykany i jest to model najbardziej uniwersalny, taki który sprawdzi się praktycznie na każdą okazję, z wyłączeniem tych najbardziej wystawnych. Drugim rodzajem jest kołnierzyk włoski, który pasuje głównie do formalnych okazji. Idealnie sprawdzi się w zestawieniu z krawatem. Ostatni kołnierzyk to buttondown, który często spotykany jest w koszulach codziennych, flanelowych.