In Blog

Naturalne antybiotyki, czyli jak zabezpieczyć się w trudnym czasie?

Wszyscy aktualnie przeżywamy nie najlepszy czas w naszym życiu. Wielu osobom epidemia koronawirusa wywróciła życie do góry nogami. Każdy z nas martwi się również z pewnością o zdrowie nie tylko własne, ale i najbliższych. W związku z tym zdecydowanie bardziej dbamy o higienę osobistą, chodzimy w maseczkach, zakładamy rękawiczki kiedy musimy wyjść z domu. Nie zapominajmy jednak chronić się również od środka i to niekoniecznie lekami, które tak naprawdę nie są taki dobre dla naszego organizmu…

Uwaga na mięso!

Mięso jest świetnym źródłem białka i witamin, jednak musimy również bardzo uważać skąd je kupujemy. Niestety, w większości przypadków, szczególnie kiedy kupujemy je w marketach czy delikatesach możemy trafić na towar przedawkowany wręcz antybiotykami. Szokujące są chociażby badania amerykańskiej instytucji Union of Concerned Scientists, która wyliczyła już na początku XXI wieku, że aż 80% wszystkich sprzedawanych antybiotyków w Stanach Zjednoczonych ma swoje przeznaczenie w firmach produkujących żywność!

Na antybiotyki jednak powinniśmy uważać nie tylko jedząc mięso. W końcu nie musimy daleko szukać, ponieważ wiele wizyt u lekarza kończy się przepisaniem antybiotyku. W następstwie uodparniamy się na niego i w przypadku, gdy naprawdę go potrzebujemy może on się okazać dla nas za słaby.

Skutki uboczne antybiotyków

Branie antybiotyków najczęściej podziała na nas pozytywnie, ale będzie to patrzenie bardzo krótkowzroczne. W ogólnym rozrachunku, mogą one spowodować więcej szkód niż pozytywnych efektów. Do skutków ubocznych możemy zaliczyć przede wszystkim biegunki, infekcje grzybiczne przewodu pokarmowego, które następnie mogą prowadzić nawet do trudnych w leczeniu nowotworów. Ponadto antybiotyki mogą uszkodzić niektóre nerwy czy doprowadzać do pękania ścięgien. Takie skutki to następstw zabijania przydatnych drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym.

Naturalne antybiotyki

Jeśli chcemy unikać częstych wizyt u lekarza i narażać się na konieczność przyjmowania antybiotyków, powinniśmy pomyśleć zawczasu i korzystać prewencyjnie z wielu naturalnych składników, które poprawią naszą odporność. Takich jest mnóstwo…Zapewne wszyscy wiemy o doskonałym działaniu witaminy C, czosnku, imbiru, miodu, cebuli, cytryny, oregano czy kurkumy. W naszym codziennym jadłospisie możemy jednak pokusić się o zamieszczenie również jagód dzikiego bzu, które blokują wirusy i bakterie przed dostępem do organizmu, żurawiny, które świetnie sprawdzi się w zapobieganiu infekcji dróg moczowych, a także egzotycznie brzmiącego andrographisu. Zwany jest on również jako chuan xin liang, fah tolai, India echinacea, kalmegh, king of bitters (król gorzkości), kiryat czy sambiloto. To zioło możemy stosować w przypadku przeziębienia, grypy czy bólu gardła.