In Blog

Pasek męski – jak odpowiednio dobrać rozmiar?

Mężczyźni coraz częściej zaczynają przywiązywać dużą wagę do tego jak wyglądają. Nie mówimy tu już o odpowiedniej sylwetce i fryzurze, ale również o tym co noszą i jak wygląda ich garderoba. Dopełnieniem tego wszystkiego są idealnie dopasowane dodatki, z paskiem do spodni na czele. Źle dobrany może bowiem popsuć nawet pozornie najlepszą stylizację. Jak więc dobrać pasek i jego rozmiar, tak by odpowiednio swoją rolę, czyli podtrzymywał spodnie w odpowiednim miejscu, ale zarazem żeby nie był ani zbyt długi, ani zbyt krótki? W końcu i jeden i drugi powodują u mężczyzny dyskomfort, który wpływa na cały image.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozmiarach pasków

Najważniejsze – to obwód pasa wyznacza rozmiar paska u mężczyzny. Najczęściej mieszą się one w przedziale od 75 do nawet 130 centymetrów. Różnice między kolejnymi rozmiarami wahają się z kolei o 10-15 centymetrów. Jak więc wybrać dla siebie ten idealny pasek? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Powinien on się bowiem zapinać na środku skali wyznaczonej przez otwory, które się w nim znajdują – czyli jeśli mamy pięć dziurek w pasku to najlepiej jeśli my będziemy się zapinać na trzeciej dziurce. Żeby ułatwić nam tę całą skomplikowaną matematykę dziurkową, producenci najczęściej tworzą nieparzystą liczbę dziurek i jest ich zazwyczaj 5 lub 7. Taki rozstaw daje nam też dużą wygodę w przypadku wahań wagi, ponieważ w razie potrzeby spokojnie możemy zapiąć się na drugą lub czwartą dziurkę, a pasek nadal nie będzie wyglądał źle.

Jak jednak zmierzyć długość paska, by wybierając się do sklepu wiedzieć, o jaki rozmiar poprosić? Najlepszą metodą jest sugerowanie się paskiem, który nosiliśmy do tej pory. Jeśli jednak takowego nie posiadamy lub jest on znacznie za krótki bądź za długi warto wziąć do ręki centymetr krawiecki i zmierzyć jakikolwiek pasek. Pamiętajmy jednak, że pasek liczymy w następujący sposób. Kładziemy go na płaskiej powierzchni, a następnie mierzymy tylko powierzchnię od łączenia klamry z materiałem do otworu środkowego.

Jaki więc rozmiar paska wybrać?

Jeśli jesteśmy już po wszystkich pomiarach, reszta będzie tylko formalnością. Przyjmijmy, że nasz obwód pasa wynosi 100 centymetrów. Wówczas powinniśmy wybrać pasek o 12-15 centymetrów dłuższy aniżeli wynosi nasz obwód – w końcu dochodzi nam klamra i część końcowa paska bez dziurek. Nie zapominajmy jednak również o szerokości paska, która również jest bardzo ważna! Inną szerokość wybierzemy bowiem jeśli paska będziemy używać głównie do garnituru, a inną jeśli będzie on tzw. paskiem codziennym do jeansów – te są zazwyczaj szersze, tak, jak i szlufki. Warto więc mieć to na uwadze, że wąski pasek będzie słabo wyglądał w jeansach, z kolei szeroki najprawdopodobniej nie zmieści nam się do szlufek w spodniach garniturowych.

Zobacz też

Dwustronny Brązowy Pasek