In Blog

Jak ważna jest regeneracja?

Regeneracja – to słowo przewija się praktycznie na każdym kroku, szczególnie jeśli mamy do czynienia z treningiem lub pracą. Jednak niewielu z nas tak naprawdę się zastanawia, czy jest i dlaczego jest ona tak ważna dla naszego organizmu oraz sfery psychologicznej…

Zdarza się tak, że trenujemy bardzo dużo i ciężko, a efekty są trudno zauważalne. Jeszcze gorzej jeśli jesteśmy aktywni już od dłuższego czasu, a nasza cierpliwość zaczyna się kończyć. Staramy się znaleźć przyczynę, ale nic nie przychodzi nam do głowy. W końcu trzymamy się założonego planu treningowego i żywieniowego, a zamiast efektów obserwujemy coraz większe zmęczenie oraz drobne kontuzje, które jeszcze potęgują złość i rezygnację. Wtedy warto przypomnieć sobie, że jest jeszcze coś takiego jak odpoczynek i regeneracja!

Jeszcze do niedawna wiele osób twierdziło, że najlepsze efekty osiągniemy dopiero wtedy, gdy będziemy czuć ból. To będzie znak, że mięśnie rosną, a my zrobiliśmy wszystko by doprowadzić je do kresu wytrzymałości. Jak się jednak okazuje, długie treningi nie służą wszystkim. Długie jednostki (powyżej 1,5 godziny) i praca na maksymalnym wysiłku doprowadzają do przestymulowania, czyli zmęczenia centralnego układu nerwowego. To z kolei objawia się zatrzymaniem rozwoju, kontuzjami oraz psychicznym wycieńczeniem. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy trening prowadzi do uszkodzenia włókien mięśniowych, które za sprawą odpoczynku i regeneracji ulegają naprawieniu, podnosząc nasze możliwości podczas kolejnej jednostki treningowej. Poza odpoczynkiem kluczową rolę odgrywa tu jednak również odpowiednie nawodnienie i odżywienie.

Cały kult regeneracji powinniśmy rozpocząć jednak od poznania naszych słabych stron w ciele oraz ustaleniu czy potrzebujemy zawsze regeneracji ogólnej czy też ukierunkowanej, pod kątem sportu jaki docelowo uprawiamy. Jeśli ćwiczymy siatkówkę, piłkę ręczną czy tenis to powinniśmy mieć świadomość, że nadużywamy ruchów rotacji wewnętrznej. Jeśli jednak trenujemy piłkę nożną, bieganie czy większość konkurencji lekkoatletycznych to pewnym jest, że przeciążamy najczęściej kończyny dolne. Najważniejsze byśmy doszli do tego punktu i dbali o poprawę elastyczności mięśni angażowanych najbardziej w danej dyscyplinie.

Jeśli jednak stawiamy na regenerację ogólną to powinniśmy włączyć do niej przede wszystkim rolowanie, masaże czy rozciąganie. Nie zapominajmy oczywiście o nawodnieniu, odpowiednim odżywaniu i śnie. Jest to często niedoceniany pierwiastek naszej całej układanki, a wpływa on chociażby na nawodnienie dysków międzykręgowych, równowagę hormonalną czy minimalizowanie stresu. Kolejnym elementem, który z powodzeniem możemy dorzucić jest sauna. W tym przypadku, przed skorzystaniem z tego „narzędzia” powinniśmy się upewnić, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jej używania (choroby skóry, problemy z sercem, stany zapalne czy gorączka). Sauna docelowo usprawni nasze krążenie, podziała rozluźniająco na układ mięśniowo-powięziowy, poprawi samopoczucie odprowadzi szkodliwe produkty przemiany materii, a także przyspieszy doprowadzanie substancji odżywczych do naszych tkanek.