In Blog

Jak mężczyzna powinien się ubrać na bankiet lub wigilię firmową?

Okres bankietów i wigilii firmowym w formie tzw. „śledzików” już się rozpoczął. To również prowadzi do nieodzownego pytania, jak należy się ubrać na taką okazję? Czy powinniśmy wystąpić na totalnym luzie i wybrać casualową stylizację, czy może też warto rozejrzeć się za wieczorowym strojem? Nie zostawiajmy więc tej jakże ważnej kwestii na ostatni dzwonek i zajmijmy się nią zawczasu – w końcu dobrze dobrana stylizacja nie tylko da nam dodatkowy spokój przed wyjściem, ale również doda nam pewności siebie i sprawi, że zrobimy na własnych szefach o wiele lepsze wrażenie.

Jak powinniśmy się zatem ubrać na firmową wigilię?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki charakter ma przybrać przysłowiowy „śledzik”. Jeśli jest to spotkanie po pracy w biurze lub pubie, to sprawa jest bardzo prosta, ponieważ nie musimy się niczym przyjmować i wyjść w tym, w co byliśmy ubrani podczas pracy. Często w końcu się zdarza, że takie spotkania odbywają się bezpośrednio po pracy lub nawet w godzinach pracy. Co za tym idzie, nie wracamy do domu i nie jesteśmy zmuszani do wrzucania na siebie wieczorowych stylizacji.

Inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy mamy do czynienia z oficjalnym spotkaniem w formie bankietu czy kolacji w dostojnej restauracji. Wtedy warto pochylić się nieco wcześniej nad odpowiednią stylizacją na wieczór. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu tego dnia będziemy skupieni wyłącznie na dobrej zabawie i budowaniu własnej pozycji. Jeśli jest to więc uroczysta kolacja, to najczęściej otrzymamy również na nią specjalne zaproszenie. W nim może się tez znaleźć informacja o dress codzie, jaki będzie nas obowiązywał. Jeśli będzie znajdowała się w nim informacja o black tie, to sprawa jest jasna – musimy się zaopatrzyć w smoking. Jeśli nie będzie żadnej wzmianki, to warto skorzystać z wieczorowego garnituru, który zawsze sprawdzi się w takiej sytuacji.

Nasze propozycje na firmowy bankiet

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy dwie propozycje gotowych stylizacji, które sprawdzą się zarówno w przypadku black tie, jak i w sytuacji, gdzie nie mamy jasno sprecyzowanego dress code’u.

Zacznijmy od pierwszej wersji. W tym przypadku zakładamy smoking. Do niego warto zaopatrzyć się w białą koszulę pozbawioną jakichkolwiek ozdób i faktur, muchę oraz czarne buty typu oksford. Pozostaje nam jeszcze jeden element – jeśli chcemy wyglądać bardzo elegancko, to możemy oczywiście przywdziać specjalny pas do smokingu. Jeśli jednak zachowujemy choć odrobinę luźnego podejścia, to wybierzmy kamizelkę, która zakryje tors. Oczywiście w tym całym ferworze stylizacyjnym, nie zapomnijmy o czarnych skarpetach, który zakryją łydkę.

W drugim przypadku wybieramy garnitur wieczorowy, który oczywiście też jest formalną kreacją, ale nie aż tak oficjalną, jak pierwsza propozycja. W przypadku garnituru mamy już większą dowolność kolorystyczną, ponieważ możemy wybrać garnitur w kolorze czarnym, granatowym, a nawet grafitowym. Do tego zakładamy oczywiście białą koszulę z długim rękawem, zapinaną na spinki, kolorystycznie pasujący krawat oraz czarne buty. Pamiętajmy by zarówno garnitur, jak i koszula były gładkie, bez zbędnych zdobień i faktur. Całość powinien dopełnić elegancki zegarek ze skórzanym paskiem i oczywiście pasek w tym samym kolorze.