In Blog

Dieta na lato? Owoce i warzywa!

Polskie lato to bez wątpienia najlepszy czas dla naszego organizmu – oczywiście jeśli będziemy potrafili o to zadbać? Ciepłe, słoneczne dni sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi, promienie słoneczne bardzo pozytywnie wpływają na nasz organizm, a na targach czy w naszych ogródkach możemy wręcz przebierać w sezonowych owocach i warzywach, w których aż roi się od prozdrowotnych związków i witamin!

Letnie owoce – jak najbardziej!

Nie ma nic lepszego w letnie, upalne dni jak świeże i soczyste owoce. Są one dla nas wówczas idealnym źródłem nie tylko nawodnienia, ale i energii, minerałów oraz oczywiście witamin. Duże znaczenie ma tutaj pierwsza zaleta, czyli nawodnienie. Jak doskonale wiemy, wysokie temperatury powodują, że woda z naszego organizmu znacznie szybciej odparowuje, a owoce to doskonałe źródło nawodnienia. Najlepiej jeśli wówczas wybierzemy dorodne arbuzy czy melony, które bardzo skutecznie nawodnią nasz organizm. Co więcej, zapewnią uczucie sytości przy bardzo niskiej kaloryczności! To jednak nie wszystko – dostarczą nam one likopen, który wzmacnia nasze serce, witaminy A oraz C, as także kwas foliowy.

Nie zapominajmy jednak również o owocach jagodowych, takich jak truskawki, maliny, porzeczki, poziomki czy właśnie jagody. To te owoce na całe lato powinny zagościć w naszym menu, ponieważ poza oczywistymi walorami smakowymi mają one doskonały wpływ na nasz organizm. To za sprawą cennych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki w organizmie, z kolei w przypadku jagód, mamy również do czynienia z wysoką zawartością flawonoidów i antycyjanów, które zadbają o nasz wzrok.

Nie zapominajmy o warzywach

O tym dlaczego warto „przesiąść się” na owoce latem już wiemy, ale z podobnego powodu warto również kosztować liczne warzywa, które zdobią nasze ogródki i targowiska. Zacznijmy od najbardziej polskiej marchwi. Ta poza dobrze nam znanym karotenem, zawiera również wspomagający nasze trawienie błonnik. Nie zapominamy również o pomidorach, które są doskonałym źródłem potasu, witaminy C, a także fantastycznie wpływają na nasze serce i układ krążenia.

Do obiadu świetnie sprawdzą się takie warzywa jak brokuły czy kalafior, które są wręcz bombą witaminową, na czele z witaminami B1, B2, PP. Zawierają również pokłady wapnia, fosforu, żelaza i magnezu.

Dużym plusem owoców i warzyw jest również forma podania. Oczywiście możemy spożywać surowe warzywa, gotowane, ale również możemy z powodzeniem wykonać kolorowe i pyszne sałatki, koktajle i soki, gdzie możemy nawet miksować owoce z warzywami, tak by stworzyć swój idealny „bukiet”. Smaków.