In Blog

Co zjeść przed bieganiem? Najlepsze posiłki przedtreningowe

Bieganie to jeden z najpopularniejszych sportów w naszym kraju. Nie tylko jako sport wyczynowy, ale przede wszystkim jako forma relaksu czy diety. Ten kto biega dłuższy czas, doskonale jednak wie jak ważne jest nasze samopoczucie podczas treningu. Ważne by nic nam nie przeszkadzało i byśmy czuli, że mamy tzw. „paliwo”. Za to z kolei odpowiada posiłek jaki przyjmiemy przed biegiem. Jaki więc typ produktów wybrać?

Kiedy przyjąć ostatni posiłek przed bieganiem?

Zacznijmy od tego, kiedy warto spożyć ostatni posiłek przed treningiem. Najlepiej zrobić to około dwie godziny przed wyjściem na trening. Dzięki takiej przerwie z powodzeniem pozwolimy naszemu układowi pokarmowemu strawić przyjęty posiłek. Co za tym idzie nasz bieg odbędziemy bez pełnego żołądka, a więc bez dodatkowego balastu. Uwierzcie, że biegając zaraz po przyjęciu nawet najzdrowszej przekąski, będziemy czuć dyskomfort, a nasze samopoczucie będzie dalekie od idealnego.

Co jeść przed bieganiem?

Z pewnością powinniśmy skupić się na wartościowych węglowodanach. Jest to nic innego jak idealne paliwo dla naszego organizmu. W tym przypadku sprawdzą się wszelkie potrawy z produktów pełnoziarnistych, ryżu, kaszy. Nie musimy też unikać cukrów pochodzących z miodu czy owoców.

Nie zapominajmy również o białku, w postaci chudego mięsa z kurczaka, ryb, jaj czy produktów mlecznych (jogurt, ser etc.). Całość świetnie dopełnią warzywa w dowolnej ilości, najlepiej gotowane na parze.

A co zjeść przed bieganiem żeby schudnąć?

Tu odpowiedź nie jest tak prosta, ale najlepszą radę jaką możemy dać, to sprawdzić i stworzyć listę produktów, których jeść się nie powinno przed wyjściem na trening. Istnieje zatem tzw. „czarna lista” produktów, które oddalą Cię od wymarzonej sylwetki. Zaliczamy do niej:

  • Żywność przetworzoną, która nafaszerowana jest spulchniaczami, konserwantami i innymi sztucznymi barwnikami,
  • Fast-foody,
  • Słodycze,
  • Napoje energetyczne,
  • Tłuste potrawy, która obciążają nasz układ pokarmowy i krwionośny.