In Blog

Chrom i jego znaczenie w organizmie

Ostatnio coraz częściej słyszy się o cudownych suplementach, które mają wspomagać odchudzanie. Jednym z wymienianych składników jest chrom – pierwiastek z grupy metali przejściowych, niezbędny do poprawnego funkcjonowania organizmu. Według przesłanek chrom ma wpływać na nasz apetyt. Czy suplementacja tym składnikiem faktycznie Ci pomoże? I jeśli tak, to w jakim stopniu?

Znaczenie chromu w organizmie

W ciele człowieka znajduje się jedynie ok. 6 mg. chromu. Ma on jednak niezwykle ważne znaczenie w regulacji przemiany materii. Należy do tzw. pierwiastków śladowych i jest czynnikiem tolerancji glukozy, co znaczy, że bierze udział w rozkładzie tego prostego cukru w organizmie oraz w kontroli stężenia cukru we krwi. Jest też składnikiem enzymów trawiennych niezbędnym do metabolizowania białek i syntezy kwasów tłuszczowych. Faktycznie, niedobór chromu może powodować wyraźnie zauważalne symptomy. Należą do nich między innymi ból głowy czy rozdrażnienie, ale najważniejszym z nich jest wzrost apetytu na słodkie rzeczy. Niestety, poddając się temu pragnieniu, doprowadzamy do jeszcze większej utraty tego składnika i błędne koło się zamyka. Niedobór chromu, z powodu funkcji regulacyjnych, jakie sprawuje w organizmie, prowadzić może nawet do cukrzycy czy miażdżycy. 

Chrom a odchudzanie

O odchudzających właściwościach chromu ostatnio słyszy się coraz więcej. W aptekach czekają na nas już suplementy zawierające ten składnik i obiecujące znaczną utratę wagi. Owszem – jeśli w organizmie występuje niedobór chromu, jego zażywanie może zmniejszyć apetyt na słodycze. Jednak według badań, między grupą kobiet, która przyjmowała placebo i tę samą dietę, co grupa zażywająca chrom nie było żadnych różnic w utracie wagi. Przyjmując suplementy zawierające chrom, narażamy się też na symptomy związane z jego przedawkowaniem – a odkładając się, niszczy on struktury DNA i może powodować choroby nowotworowe. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że bardziej grozi nam niedobór tego składnika, a bierze on udział w wielu procesach metabolicznych, więc faktycznie – wyrównanie poziomu chromu do właściwej ilości, połączone z odpowiednią dietą i ćwiczeniami fizycznymi może przynieść zadowalający efekt.

Źródła chromu

Owszem, możesz suplementować ten składnik stosując specjalne preparaty, jednak najzdrowszy chrom, to ten, występujący naturalnie. Znajdziesz go w drożdżach, małżach, ostrygach, a także pełnoziarnistych mąkach, brokułach, jajkach, pomidorach czy orzechach brazylijskich.