In Blog

Świadoma elegancja – czyli jaki kołnierzyk wybrać?

Praktycznie od zawsze, każdy elegancki mężczyzna w swojej szafie posiada przynajmniej kilka koszul, z których część jest biała. To właśnie ona jest prawdziwym klasykiem, który pasuje do wielu klasycznych, ale nie tylko klasycznych stylizacji. Jest idealnym rozwiązaniem na spotkania biznesowe, podniosłe ceremonie, ale również na co dzień, łączona z jeansami czy spodniami w kant. Warto jednak wiedzieć, że choć koszula biała jest jedna, to rodzajów kołnierzyków może mieć wiele i nie każdy nadaje się na wszystkie okazje, o czym niestety często zapominamy. Z pozoru bowiem nie różnią się one znacznie i nie mają dla nas większego znaczenia, jednakże po dłuższym wgłębieniu, za każdym z nich kryje się znacząca historia i sposób przeznaczenia. Poznajmy je zatem i dowiedzmy się, kiedy jaki kołnierzyk warto stosować.

  1. Kołnierzyk typu wingtip, czyli po prostu łamany. Charakteryzuje się przede wszystkim najwyższym stopniem formalności. Koszule z tego rodzaju kołnierzykiem założymy na tzw. white i black tie i najbardziej podniosłe uroczystości. Pamiętajmy jednak by nawet nie próbować zakładać do niego krawatu – jedynym słusznym rozwiązaniem w tym przypadku jest mucha.
  2. Drugim omawianym kołnierzykiem jest cutway, inaczej zwany kołnierzem włoskim. Jest on na drugim miejscu pod względem formalności. Jego główną cechą jest szeroki rozstaw wyłogów, dlatego powinniśmy uważać jak wiążemy do niego krawat. W tym przypadku najlepsze będą węzły typu four in hand oraz typu Albert. Takie koszule świetnie sprawdzą się na spotkaniach biznesowych czy uroczystościach, gdzie nie jesteśmy „głównymi bohaterami”. Jest to obecnie najczęściej wybierany typ kołnierzyka na świecie, w tym oczywiście w Polsce.
  3. Kolejny kołnierzyk to odmiana poprzednik, czyli agresywny cutaway. Czym się on zatem różni od klasycznej wersji? Otóż wyłogi w koszuli z tego typu kołnierzykiem cechują się jeszcze większą rozpiętością. Poza tym ma on bardzo podobne zastosowanie, a koszule z takim kołnierzykiem również zakładamy głównie na spotkania biznesowe i ważne uroczystości.
  4. Teraz czas na jeden z klasyków, czyli kent. Równie popularny jak cutaway i bardzo często stosowany w codziennych stylizacjach. Wybierając koszulę z „kentem”, możemy pozwolić sobie praktycznie na wszystko. Stosujemy go zarówno w zestawach wieczorowych, jak i na co dzień.
  5. Jeszcze innym rodzajem kołnierzyka jest spread. To właśnie on świecił swoje „triumfy” w latach 1960-1963. A wszystko to za sprawą Johna F. Kennedy’ego, który zapoczątkował modę na krótsze kołnierzyki. Cechują się one skróconymi wyłogami, które często nie chowają się nawet pod klapami marynarki, jednakże wcale nie musimy w tym przypadku jej stosować, ponieważ ten typ kołnierzyka obecnie nie uchodzi za bardzo formalny.
  6. Button down – jest to bardzo charakterystyczny typ kołnierzyka, który jest przypinany do koszuli za pomocą guzików. Wiele osób pewnie się zastanowi, kto mógł wpaść na tak oryginalny pomysł? Otóż wszystko rozpoczęło się od meczu Polo, kiedy to chciano uniknąć efektu powiewającego kołnierzyka, który przeszkadzał podczas gry. Rozwiązanie znalazła firma Brooks Brothers i tak ten typ pozostał z nami do dziś, choć obecnie nie jest zbyt popularny.
  7. Kolejny kołnierzyk to tzw. kołnierzyk klubowy, którego cechą charakterystyczną są zaokrąglone wyłogi. Taki typ kołnierza stosowany jest w stylizacjach casualowych i dobrze współgra on z krawatem o podłużnym i smukłym węźle. W tym przypadku unikamy z kolei szerokich krawatów.
  8. Na koniec zostawiliśmy sobie coś specjalnego, czyli…Stójkę. Najprościej rzecz ujmując, jest to kołnierzyk bez wyłogów, a co za tym idzie, nie używamy do niego ani muchy ani krawata co jest oczywiste. Taki kołnierzyk świetnie sprawdzi się w codziennych i luźnych stylizacjach, choć nie dopuścimy się przestępstwa, jeśli założymy do tego casualową marynarkę.

 

Koszula Biała Classic/Slim