In Blog

Jeansy męskie – jak prać i z jakimi ubraniami?

Jeansy to jedne z najbardziej o ile nie najbardziej popularne spodnie noszone przez mężczyzn. Zazwyczaj wytrzymałe, elegancko wyglądające, pasujące do wielu stylizacji. Problem polega jednak na tym, że wielu z nas nie wie, jak często, jak i z jakimi innymi ubraniami można prać jeansy. Poniżej postaramy się przekazać Wam kilka ważnych wskazówek, które w przyszłości znacznie ułatwią tę czynność.

Najważniejsze wskazówki

Zanim weźmiemy się już za pranie jeansów, warto dokładnie przeczytać ten akapit, ponieważ dzięki niemu unikniemy popełnienia często powtarzanych nie tylko przez mężczyzn, ale i przez kobiety błędów. Po pierwsze i oczywiste – zanim włożymy nasze spodnie do pralki, sprawdźmy wszystkie kieszenie i wyjmijmy z nich wszystkie znajdujące się tam przedmioty. Dokładnie przyjrzyjmy się im – jeśli znajdziemy trudne do sprania zabrudzenia i plamy, użyjmy najpierw detergentu, który nieco rozpuści plamę i ułatwi jej usunięcie. Na koniec zapnijmy wszystkie guziki oraz suwak, by podczas prania nie uszkodzić w żaden sposób naszych spodni.

Jeśli jeansy są już w pralce, to warto przyjrzeć się, czy przypadkiem nasz model nie posiada specjalnego programu, przeznaczonego wyłącznie do prania jeansów. Jeśli takowego nie ma, to wybierzmy krótki program, w niskiej temperaturze (30 stopni Celsjusza) oraz niewielkim wirowaniu – maksymalnie 800 obrotów. Dlaczego tak? Otóż długie namaczanie oraz zbyt wysoka temperatura niszczy jeansy, a także może powodować ich odbarwianie i skurczanie. Co więcej, jeśli do pralki wrzuciliśmy jeszcze inne ubrania, to możemy być pewni, że nam zafarbują. Tu też od razu odpowiedzmy sobie na pytanie, z czym w ogóle można prać jeansy? Najlepiej same, ale jeśli chcemy optymalizować czas i koszty to wrzucajmy je z innymi ubraniami w kolorach granatowym i czarnym. Dla bezpieczeństwa możemy również wrzucić do bębna pralki specjalną chusteczkę, która pochłania wszelkie barwniki.

Suszenie jeansów równie ważne jak pranie

W przypadku jeansów, tak samo ważne jak pranie, jest również ich suszenie. Jeśli pierzemy je ręcznie, to pamiętajmy, by ich nie wykręcać, a delikatnie dociskać od góry. Najlepiej jednak jeśli pozostawimy je na świeżym powietrzu i pozwolimy na samoczynne wyschnięcie – w tym przypadku tez musimy jednak mieć na uwadze, by przez długi czas nie pozostawiać ich w nasłonecznionym miejscu, ponieważ mogą stracić kolor.

Jeśli z kolei pierzemy jeansy w pralce, to tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, ustawmy wirowanie na niewielkie obroty, a następnie przypnijmy je na suszarce klamerkami. Unikajmy przede wszystkim suszenia spodni na kaloryferach czy na słońcu, gdyż narażamy je na odbarwienia, odkształcenia, a także skurczenie.

Nie pierzmy jeansów zbyt często

Mimo że powyżej otrzymaliście wskazówki jak prać jeansy, by jak najdłużej zachowały swój dobry wygląd, to i tak główna zasada jest jedna – nie pierzmy ich zbyt często. Na pewno nie decydujmy się na pranie zaraz po zakupie, nawet jeśli będzie unosiła się nieco fabryczna woń. Decydujmy się na ich odświeżenie dopiero wtedy, gdy widzimy zabrudzenia lub wyczuwamy nieprzyjemny zapach.