In Blog

Garderoba eleganckiego mężczyzny – czyli co facet musi mieć w szafie?

W życiu każdego mężczyzny przychodzi moment, gdy zaczyna on zwracać większą uwagę do tego, w co jest ubrany. Następuje wtedy również swego rodzaju rewolucja w garderobie. Jest to także doskonały moment, by w sposób inteligentny i przemyślany skompletować uniwersalny zestaw ubrań, które będą do siebie pasowały i to niezależnie od okazji. Ważne, by nasza szafa nie była zbiorem wielu nieprzemyślanych i skrajnych ubrań, z których będziemy korzystać bardzo rzadko, a być może nawet wcale. Zadbajmy o szyk, elegancję, a zarazem komfort i swobodę. Jak tego dokonać? Przekonajmy się.

Rozsądne planowanie to podstawa

Zanim przystąpimy do uzupełniania męskiej garderoby, najpierw ją dokładnie i rozsądnie zaplanujmy. Dzięki temu w tym całym procesie będziemy mogli uniknąć wielu błędów, które od lat są powielane przez mężczyzn. Zaliczamy do nich, chociażby:

  • Posiadanie wielu zbyt dużych lub zbyt małych ubrań, których nigdy już nie założymy lub nie będziemy mieli okazji skompletować z innymi elementami garderoby,
  • Posiadanie wielu niemodnych ubrań, których fason już dawno przeminął. Mówimy tu głównie o zbyt szerokich koszulach czy spodniach,
  • Uleganie „presji” promocji i rabatów, przez co zapełniamy naszą szafę ubraniami, które albo już nie są modne, albo też nie do końca nam się podobają, a zakupiliśmy je tylko ze względu na niską cenę.

Z czego więc powinna się składać męska garderoba?

Kiedy zaczniemy dokładniej interesować się modą męską, z pewnością dostrzeżemy pewne analogie, które pozwolą nam na staranny, a zarazem prosty dobór ubrań – szczególnie tych eleganckich, które sprawdzą się w przypadku wielu okazji. Zanim jednak przystąpimy do zakupów, zdobądźmy podstawową wiedzę z zakresu dopasowania ubrań, łączenia wzorów, kolorów lub materiałów. Określmy swój rozmiar i rodzaj sylwetki, a także oczywiście przygotujmy budżet, jaki możemy poświęcić na skomponowanie całej garderoby – jest to bardzo ważny krok, ponieważ może się okazać, że szalejąc na samym początku, nie wystarczy nam środków na inne podstawowe składowe naszej stylizacji.

Dlatego też już teraz spiszmy listę tzw. „must have”, czyli ubrań, których w żadnym wypadku nie może zabraknąć w garderobie eleganckiego mężczyzny. Tak więc zacznijmy od zakupu granatowego, jednorzędowego, gładkiego garnituru, wykonanego w 100% z wełny. Co prawda nie założymy go na swój ślub, ale na wiele przyjęć czy kolacji będzie doskonały. Drugim garniturem, który powinniśmy posiadać jest również jednorzędowy, ale szary/grafitowy garnitur całoroczny. Do tego nieformalna marynarka, dwie białe eleganckie koszule, dwie błękitne i dwie czarne, a także dwie casualowe, które będą świetnie pasowały do sportowej marynarki. Ponadto sprawdzą się także 2-3 gładkie t-shirty w kolorze czarnym i białym. Jeśli nie zapomnimy o krawacie i muszce to górną część naszego outfitu mamy załatwioną.

Czas więc przejść do dolnej części garderoby. Tam powinny się znaleźć oczywiście spodnie garniturowe, dwie pary klasycznych chinosów, skórzane oksfordy, para mniej formalnych butów i oczywiście dwa paski – w kolorze czarnym i brązowym.

Pamiętajmy także o dodatkach w postaci poszetki oraz dwóch zegarków – jednego na bransolecie oraz jednego na skórzanym pasku.