In Blog

Spodnie męskie – jak je odpowiednio wybrać?

W klimacie, jaki mamy w Polsce, zdecydowaną większość czasu mężczyźni noszą długie spodnie. Dlatego też powinniśmy do nich przykładać szczególną rolę i odpowiednio dobrać krój oraz rozmiar odpowiedni dla nas samych. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być bowiem bardzo łatwe, ale w praktyce dla wielu z mężczyzn staje się wręcz niewykonalne. Dobra decyzja w tym zakresie wymaga bowiem odpowiedniego zgrania szerokości pasa, ud oraz samej nogawki. Szczególnie mężczyźni przywiązujący dużą rolę do treningu i zdrowego trybu życia mogą mieć problem ze zgraniem wszystkich składowych, ponieważ o ile w pasie potrafią być szczupli, o tyle ich rozbudowane uda wymagają znacznie szerszych spodni.

Jaki rozmiar męskich spodni zatem wybrać?

Jest to niestety temat rzeka, który często irytuje faceta udającego się do sklepu odzieżowego. W nich bowiem najczęściej spotykamy się z rozmiarówką opartą na dwóch podstawowych wymiarach, czyli na długości nogawki oraz szerokości w pasie. Nie są to jednak wymiary podawane w centymetrach, a przyjętym standardzie, który zaczyna się najczęściej od 28 i kończy na 38-40. Dużym atutem podwójnej rozmiarówki jest jednak fakt, że możemy znaleźć spodnie krótkie, chociażby o rozmiarze 30, a szerokie, czyli chociażby 36. Może być również odwrotnie. Przykładowo wysoki, ale bardzo szczupły mężczyzna, może wybrać spodnie o rozmiarze 30/36. Jednak zanim wybierzemy odpowiednie spodnie, powinniśmy zachować kilka podstawowych zasad. Pierwsza z nich to ta, mówiąca o tym, że spodnie nie mogą być zbyt luźne w pasie. Oczywiście możemy je ścisnąć paskiem, ale nie wygląda to zbyt estetycznie w kroku, a także my sami nie będziemy się czuli komfortowo. Druga kwestia to długość nogawki. Ta powinna być zależna od jej szerokości. Im spodnie węższe dołem, tym powinny być krótsze. Ponadto powinny być one mierzone wraz z butami, które będziemy najczęściej do nich zakładać. Zdecydowanie różnić się będzie wygląd spodni wraz z butami letnimi, względem tych zimowych.

Jakie są najpopularniejsze kroje męskich spodni?

Obecnie w modzie męskiej wyróżniamy kilka podstawowych i najbardziej popularnych krojów męskich spodni. Zacznijmy więc od tych najbardziej dopasowanych, czyli skinów. W tym przypadku nogawki opinają całe nasze nogi. Jest to świetne rozwiązanie dla szczupłych mężczyzn, ale nie chudych. Dobrze podkreślają one sylwetkę i zgrabne nogi. Podobnym, ale przystępniejszym dla wszystkich krojem jest slim. Jest to również dopasowany rodzaj spodni, ale w mniejszym stopniu, aniżeli skinny. W przypadku slimów uda również będą opięte, ale od wysokości kolan w dół, spodnie będą nieco szersze. Jest to idealne rozwiązanie dla mężczyzn o szczupłej, ale i normalnej budowie ciała. Wśród mężczyzn mocniej zbudowanych oraz tych „przy ciele” bardzo znanym krojem jest trappered. W jego przypadku nogawki w udach są luźniejsze, dzięki czemu nie opinają one tak bardzo jak skinny czy slim. Od kolan w dół z kolei spodnie się zwężają, dzięki czemu wyszczuplają sylwetkę i wyglądają bardzo estetycznie. Jeśli wybierzemy odpowiedni rozmiar to w przypadku trappered każdy z nas będzie wyglądał dobrze. Dużą popularnością zaczynają się również cieszyć spodnie typy baggy, znane również jako joggery. Mają one nieco niższy krok, a nogawka jest dopasowana do ciała. Często zakończone są one ściągaczem. Jest to głównie propozycja na co dzień lub do pracy, o ile nie wymaga ona od nas formalnego ubioru. Na koniec czas na najbardziej klasyczny i najbardziej popularny krój, czyli regular. W jego przypadku nogawka jest na całej długości praktycznie prosta. Niegdyś niemal każdy z nas chodził właśnie w tego typu spodniach, jednak z biegiem czasu coraz więcej do powiedzenia miały skinny i slim, które znacznie lepiej prezentują się na mężczyznach szczupłych. Obecnie z kolei najrzadziej spotkamy się w sklepach z tzw. dzwonami, które były bardzo modne około pół wieku temu, a teraz powoli odchodzą do lamusa.