In Blog

Jak prawidłowo dobrać pasek do spodni?

Pasek do spodni to bez wątpienia elegancki i klasyczny dodatek, który często dodaje nam męskości i klasy. Jednak należy pamiętać, że nie do każdej stylizacji będzie pasował taki sam rodzaj paska. Ba, co więcej nie do każdej stylizacji w ogóle będzie pasował pasek. Wielu mężczyzn w swojej garderobie ma 1-2 paski i niestety popełnia często bardzo prosty błąd podczas jego wyboru. Pamiętajmy jednak o kilku podstawowych zasadach, a już nigdy więcej nie popełnimy modowego faux pas.

 

Pasek, a może jednak szelki?

Obecnie jak pewnie zauważyliśmy, dużą modą zaczęły się również cieszyć szelki dla mężczyzn. Głównie możemy je zaobserwować w przypadku garnituru bądź klasycznej koszuli. Co w takim wypadku, czy jest różnica, jaki dodatek wybierzemy? Otóż jest. Jeśli w spodniach garniturowych mamy szlufki to oczywistym wyborem powinien być skórzany pasek i to niezależnie od tego czy spodnie się dobrze układają, czy tez należy je lekko ściągnąć właśnie paskiem. Jeśli z kolei spodnie nie mają szlufek, to bardzo dobrym wyborem będą szelki. Pasują one również do spodni z podniesionym stanem. Wyjątkiem są casualowe stylizacje, gdzie nawet w obecności szlufek możemy przywdziewać szelki. Największym faux pas jest jednak sytuacja, gdy byśmy chcieli założyć zarazem i pasek i szelki. Co prawda nigdy nie spotkaliśmy się z taką sytuacją, ale gdyby przyszedł nam do głowy taki pomysł to jednak jak najszybciej się go pozbyć.

 

Jaki pasek zatem wybrać do spodni garniturowych?

W tym przypadku wybór jest dość prosty. Trzymajmy się trzech głównych założeń, a na pewno nie popełnimy błędu przy jego wyborze. Po pierwsze, do garnituru zawsze zakładajmy pasek z litej i gładkiej skóry. Może być on delikatnie połyskujący oraz może mieć nierzucające się w oczy obszycie, jednak i tak najlepszym wyborem będzie pasek z gładką powierzchnią. Po drugie, pod żadnym pozorem nie wybierajmy pasków z zamkniętą klamrą. Metalowa, srebrna, ewentualnie złota otwarta i klasyczna klamra to jedyny słuszny wybór. Pamiętajmy, by jej kolor dobrze współgrał z kolorem spinek do mankietów oraz z kopertą zegarka. Na koniec zasada numer trzy, czyli przy wyborze paska zwracajmy uwagę na kolor butów. Oczywiście najlepiej jeśli korespondują ze sobą również pasek zegarka, portfel czy rękawiczki, ale najważniejsze by buty i pasek były w takim samym kolorze.

 

A co z paskiem do jeansów?

Tu nie będziemy aż tak restrykcyjni i pozwolimy Wam pobudzić nieco swoją fantazję. W przeciwieństwie do garnituru, w tym przypadku pasek może być szerszy (zresztą szlufki w jeansach również są szersze, aniżeli w spodniach garniturowych), a jego wykonanie nie koniecznie musi być skórzane. Warto pomyśleć o skórze plecionej czy nawet mocnej tkaninie, która w casualowej stylizacji również. Podobnie jednak jak w przypadku garnituru pamiętajmy, by kolor paska korespondował z pozostałymi częściami garderoby, a nie był odosobnionym dodatkiem.