In Blog

Zadbaj o zdrowie kolan i kostek

Kolana i kostki to miejsca najbardziej podatne na kontuzję. To właśnie one są najbardziej narażone na gwałtowne ruchy i skręty. To również one amortyzuję nasze upadki po wyskokach oraz przy podnoszeniu dużych ciężarów. W związku z tym postanowiliśmy przygotować dla Was pięć porad, dzięki którym zmniejszymy prawdopodobieństwo urazu do minimum.

  1. Zadbaj o odpowiedni dobór obuwia

Wiele osób bagatelizuje to jakie obuwie wybierze do ćwiczeń, a szczególnie do biegania. Dla kobiet często liczy się w pierwszej kolejności kolor i fason, a tak naprawdę to podstawa dla naszego zdrowia kolan i kostek. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to by obuwie było wygodne, byśmy się w nim komfortowo czuli i oczywiście by było dopasowane do budowy naszej stopy. Jeśli mamy również na czymś oszczędzać to powinniśmy pamiętać, że buty powinny znaleźć się na końcu tej listy, ponieważ w końcowym rozrachunku dadzą nam one nie tylko lepsze wyniki, ale i uchronią nas przed ewentualnymi kontuzjami.

  1. Rozgrzewka to podstawa

W każdym sporcie rozgrzewka jest podstawą. Nie ważne czy jesteśmy amatorami czy zawodowcami, każdą aktywność bezwzględnie powinniśmy zacząć od odpowiednio wykonanej rozgrzewki. Ryzyko kontuzji bez wykonanej rozgrzewki jest bowiem o wiele, wiele większe aniżeli w przypadku, kiedy od niej zaczniemy naszą aktywność. Na początku nasze mięśnie i stawy są sztywne i nieprzygotowane do takiego wysiłku na jaki je szykuje, dlatego też na początku powinniśmy wykonać kilka prostych ćwiczeń, które będą angażować głównie te mięśnie, które są najbardziej podatne na urazy.

  1. Wybierz odpowiednie wkładki do butów

Odpowiedni dobór butów to jest, ale byśmy zapewnili naszym nogom odpowiednie wsparcie niezbędne będą również wkładki, które potrafią zniwelować efekty wad strukturalnych stóp, a także kostek. Oczywiście jeśli mamy duże problemy ze stopami to warto udać się do specjalisty i zamówić wkładki u ortopedy. W większości przypadków jednak wystarczy odwiedzić odpowiedni sklep dla biegaczy i dobrać wkładkę, która zapewni nam największy komfort.

  1. Kontroluj stres

Wiele dzieje się w naszej głowie. Kontuzje to bowiem nie tylko wypadkowa źle dobranego obuwia czy przeciążenia za sprawą zbyt ciężkich treningów, ale również tego o czym i jak myślimy. Jeśli jesteśmy spięci, zestresowani, to również nasz organizm działa w taki sposób. Dlatego też tak ważne jest, by wybierając się na trening przeznaczyć ten czas całkowicie dla siebie, nie myśląc o męczących nas problemach. Dobrym sposobem na „ukrycie” stresu jest chociażby słuchanie muzyki podczas ćwiczeń.

  1. Wzmocnij tułów

Pamiętajmy, dbając o jedną partię ciała powinniśmy myśleć również o pozostałych. Nasz organizm to bowiem system powiązanych ze sobą zależności. Co ciekawe badania pokazały, że dbając o nasz tułów możemy uchronić się przed problemami z kolanami i kostkami. Wszystko ze względu na to, że mięśnie głębokie, brzucha i pośladków stabilizują naszą miednicę i wpływają na stabilność całego ciała w jego dolnej części.